2 Ocak 2017 Pazartesi

Pusova | Kitap İnceleme

İthaki Yayınları, 2015, 168 Sf.
Editör: Yankı Enki
Yerli yazarların eserlerini okumak ülkemizde riskli bir iştir. Hele ki fantastik ve bilimkurgu alanında… Zaten son dönemlerde de Wattpad gibi platformlar sayesinde yazar ve kitap sayısında büyük bir artış gözlenirken kalite anlamındaysa ters oranda, ciddi bir düşüş yaşanıyor. Dolayısıyla Türk okurlara her zamankinden daha temkinli yaklaşmak zorunda bırakılıyoruz. Neyse ki Galip Dursun’un ilk öykü derlemesi olan Pusova’da bunun tam tersi bir durum söz konusu.

Pusova’nın sayfalarını çevirmeye başladığınızda fark edeceğiniz ilk şey yazarın kaleminin gücü ve kelimeleri kullanmaktaki ustalığı olacak. Galip Dursun etkileyici betimlemeler konusunda gerçekten de maharetli. Ek olarak belki de çoktan unuttuğunuz ama bir zamanlar günlük hayatımızın bir parçası olan eski kelimeleri, deyimleri ve söyleyişleri de aralarda kullanarak yüzünüze nostaljik bir tebessüm yerleştirmeyi başarıyor.

Sadece üslup olarak değil, kurgulama anlamında da yetenekli bir yazar Galip Dursun. Hikâyelerinin çoğunda kâh fantastik kâh bilimkurgu etmenlerini baz alarak oluşturduğu dünyaları çok sevdim. Bilhassa da distopik bir İstanbul’la ilgili olanları… “Sıfır Numara Film” ve “Gezinti” adlı öykülerinde bu tanıdık kentin iki farklı kıyamet sonrası yüzüyle tanıştırıyor bizleri yazarımız. Ve ikisi de dünya yaratma anlamında cidden çok başarılı.

Bununla birlikte karakterleri yeterince inandırıcı bulmadım ne yazık ki. Keza bazı öykülerde anlatılan konuların da yaratılan dünyaya göre sönük kaldığını düşünüyorum. Örneğin sigara yakan bir karakter sadece birkaç satır sonra tekrar sigara yakabiliyor. Ya da daha yeni yakmasına rağmen “bitirmiş” olarak camdan atabiliyor. “Gizli kapaklı” işleri sevmediğini söyleyen bir “kaçakçıyla” tanışıyoruz. Birkaç sayfa evvel soğuktan donan bir adam, bir sayfa sonra ne kadar terlediğinden bahsedebiliyor. “Sıfır Numara Film” adlı öyküde duygularla ilgili anlatılan ve dikkatli olunması gerektiğine dair yapılan tüm o ikazlara rağmen karakterin son eyleminin hiçbir şeye neden olmamasını da inandırıcı bulmadığımı üzülerek belirtmek istiyorum. Oysa yaratılan dünya, o distopik İstanbul cidden muazzamdı.

Aynı şekilde etkileyici betimlemeler yaparken kendisine ters düştüğü ve zıtlık yarattığı kısımlar da olmuş yazarın. Mesela “dikkatli” bir şekilde hareket eden bir karakter bir an sonra “dalgınlığından” sıyrılabiliyor. “Huzurlu” bir rüyadan bir satır sonra “kâbus” olarak söz edilebiliyor… gibi gibi. Yine de tüm bunlar bir “ilk kitap” için oldukça doğal şeyler. Zamanında benim de benzer hatalara imza atmışlığım vardır mutlaka.

Kitaptaki favori öyküm “Gâvur ve Piç” oldu. Yine distopik bir ortamda geçen hikâye klişelerden sıyrılması ve sürpriz sonuyla gerçekten de keyif verici bir okuma deneyimi sunuyor okura. Onun ardından “Pusova” geliyor elbette. Yazarın kendisine gönderme yaptığı kısımları da ayrıca keyifli buldum. En az sevdiğim öyküyse yabancı ve çok bilindik bir mitolojiden bir varlığı karşımıza çıkaran Ağıt oldu. Türk kökenli öykülerden oluşan bir derlemede orijinal ya da bizden bir varlık beklerken o çok bilindik mitolojik yaratığı görmek biraz hayal kırıklığı yarattı bende.

"Gezinti" ve "Sıfır Numara Film" öylüleri de distopik İstanbul tasviri açısından güzeldi.

Bununla birlikte diğer öyküleri pek sevmedim. Kimi konu açısından tatmin etmedi beni, kimi de anlatım. Hikayelerin kendisiyle çeliştiğini düşündüğüm kısımlar da oldu. Bir de gözüme batan ufak tefek hatalar. Kitabın editörlüğünü de genel olarak başarılı bulsam da arada yanlış virgül kullanımları ve çok sık kelime/isim tekrarı görmek üzdü. Özellikle son 3 öykü hak ettiği kadar ilgi görememiş sanki.

Yine de Pusova kesinlikle kötü bir kitap değil. Bakmayın siz bu kadar yermeme; gayet sağlam bir potansiyeli var ve genel olarak sevdim. Eleştirilerimin sebebi daha iyi olabileceğini bilmem ve yazarın bunu yapabileceğine inanmam. Sonuç olarak Pusova oldukça başarılı, hatta her yeni yazarın gıptayla bakacağı türden bir ilk kitap. İleride çok daha iyilerinin geleceğine de eminim. Eline sağlık Galip…
Genel olarak okumaktan keyif aldığım bir derlemeydi Pusova. Bizden bir şeyler arayanlar göz atabilirler.

1 comments:

mit dedi ki...

Kitabın yazarı Galip Dursun'dan gelen ve bir türlü anlam veremediğim eleştiriler üzerine yorumumu değiştirdim. Sağ olsun, ben yazdıklarımı bir meslektaşın diğerine desteği olarak göstermeye çalışır ve "Yine de tüm bunlar bir “ilk kitap” için oldukça doğal şeyler. Zamanında benim de benzer hatalara imza atmışlığım vardır mutlaka," dememe, üstüne "Eleştirilerimin sebebi daha iyi olabileceğini bilmem ve yazarın bunu yapabileceğine inanmam. Sonuç olarak Pusova oldukça başarılı, hatta her yeni yazarın gıptayla bakacağı türden bir ilk kitap. İleride çok daha iyilerinin geleceğine de eminim," yazmama rağmen samimi olduğumuzu sandığım Galip Dursun bana, "Ben senin Goodreads'teki yorumunu tekrar okudum ve kötü niyetli buldum. İlk kitap" tırnak içinde, acemilik falan. Anlamadım ki nedir bu çekememezlik? Hatalar varsa bana yazarsın olur biterdi böyle kötülemene de gerek yoktu. Yani iyi niyetli bakayım dedim kaç zamandır ama şu yaptığın cidden ayıp. Kendini öveceksen de git başka yerde yap, benim ilk kitabım da değil bu kusura bakma. Daha önce de öykülerim yayınlandı. Kusura bakma arkadaş. Burada başka bir şey var. Rezil etmeye çalışır gibi " gibi hala anlam veremediğim bir yorumda bulunarak beni çok şaşırttı, üzdü.

Beni tanıyan tanıyor. Şu dünyada birine art niyet güdecek, rezil etmeye çalışacak, çekememezlik yapacak son kişilerden biriyim. Hem yapsam bile elime ne geçecek? Ne kazanacağım. 8 senedir Kayıp Rıhtım'da ister amatör ister profesyonel her yazara yorumlarımla, eleştirilerimle, yazdığım haberlerle destek verdim.Başka bir amaç asla gütmedim, gütmem de. Pusova'yı da Kayıp Rıhtım'da haftanın kitabı seçtik, video inceleme çektik, haberlerini yaptık.

Kendisi eleştiri kaldırmayan biriymiş anlaşıldığı üzere. Çok kırıldım. O yüzden yorumumu değiştiriyor, Goodreads puanımı da "Türk yazar olduğu için +1" inisiyatifimi kullanmaktan vazgeçerek 4'ten 3'e düşürüyorum. Bir daha da kendisini okumayı, eleştirmeyi ya da haber yoluyla desteklemeyi düşünmüyorum. Güncellemenin ve puan değişikliğinin sebebini merak edenlere duyurulur.

ShareThis