Hakkımda


Gerçek adım M. İhsan Tatari. İsmimin başındaki "M" harfi Mehmet'i temsil ediyor. Bir dedemin adı Mehmet, öbürünün de göbek adı Mehmet olunca bizimkiler bir taşla iki kuş vuralım demişler. Anneannemin adının İhsan olduğunu da hesaba katarsak bir taşla üç kuş ediyor. mit adı ise ismimin baş harflerinin birleşiminden geliyor.

25 Temmuz 1980 yılında İstanbul sularında açmışım gözlerimi dünyaya. Hayatım da İstanbul ve İzmir arasında mekik dokumakla geçti zaten. Hatta bu mekik dokuma işini biraz fazla ciddiye alıp tekstil teknikerliğine terfi ettim, üzerinde Ege Üniversitesi'nin mavi-beyaz logosu olan diplomamla. Böylece duvarıma asacağım ama gerçek hayatta başka hiçbir işime yaramayacak o kağıt parçasına sahip oldum 2001 yılının yaz aylarında.

Ortaokul sıralarından beri çizgi-roman çizer, kısa yazı ve hikayeler yazarım. Bir gün "Neden bu yazdıklarımı internette yayınlayıp insanlarla paylaşmıyorum ki?" dedim kendi kendime. Ve o gün "Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü" isimli blog sayfam doğmuş oldu. 

Blog sayfam dışında, 2009 - 2011 yılları arasında internette aylık olarak yayınlanan Blog Dergisi isimli e-yayında yazarlık yaptım. Aynı zamanda 2009 - 2015 yılları arasında Kayıp Rıhtım sitesinde yayınlanan Aylık Öykü Seçkisi'nde de her ay bir hikayem yayınlandı. Kısa bir dönem de olsa İstanbul Pazarolla Bahçeşehir dergisinde de blog sayfamla aynı ismi taşıyan köşenin yazarlığını yaptım.

2010 yılında hem Kayıp Rıhtım ekibinin özverili çalışmaları, hem de sevgili Aşkın Güngör ve Vildan Ceyhan'ın manevi desteği ile "Yemin ve Öç" isimli ilk kitabımı yayınladım. 2011 yılında Aşkın Güngör'ün önerisi ve desteğiyle hikayelerimi toparlayıp "Yitik Öyküler Kitabı" adlı derlememi Bu Yayınevi adı altında çıkarttım. 2012 yılında "Yitik Öyküler Kitabı 2 - Bilekbüken" isimli üçüncü kitabım, 2013'te de "Geçmişin Gölgesi Geleceğin Laneti" adlı dördüncü kitabım çıktı.

2012'den beri İthaki Yayınları, 2017'den beri de Pegasus Yayınları, 2020'den beri de Yordam Kitap için çevirmenlik ve editörlük yapıyorum. 2013-2019 yılları arasında MonokL Kitap için çevirmenlik ve editörlük yaptım. Mart 2013 tarihinden bu yana inceleme ve makalelerimle Oyungezer dergisinde yer almaktayım. Arada nefes alıyorum...